Depresja jak rozmawiać z dorosłym i nastolatkiem? Bezpłatny PDF
depresja jak rozmawiać

Depresja jak rozmawiać z dorosłym i nastolatkiem? Bezpłatny PDF

Trudne tematy nie są popularne. Jednym z nich jest depresja. Jeśli martwimy się o bliską nam osobę – partnera czy dziecko, czasami nie wiemy, jak rozmawiać, jak zapytać i co powiedzieć. Dlatego przygotowałam kilka pomocnych komunikatów, które pomogą Ci poczuć się pewniej i odpowiedzą na pytanie – jak rozmawiać o depresji z osobami dorosłymi i nastolatkami.

Depresja – dlaczego trudno o niej rozmawiać?

Depresja jest wymagającą chorobą dla całej rodziny. Czasami przez dłuższy czas staramy się ją ignorować – myśląc, że zniknie, kiedy nie będziemy o niej rozmawiać. Niestety, tak się nie dzieje.

Nie umiemy o niej rozmawiać z równych powodów, bo:

  • jej nie znamy, nie wiemy, jakie ma objawy,
  • nie wiemy, jak pomóc bliskiej osobie,
  • myślimy, że dziecko czy partner nie chce o niej rozmawiać,
  • często nie wiemy, co powiedzieć, aby wesprzeć bliską osobę

Możliwe, że czujemy się bezsilni w obliczu choroby partnera czy partnerki lub dziecka. Nie chcemy ich urazić, a jednocześnie czujemy, że objawy choroby są tak przytłaczające, że boimy się, że pogorszymy, naszymi słowami, stan bliskiej osoby.

Jak wspierać osobę z depresją?

Warto zapytać siebie, czy mamy w sobie gotowość do bycia, nawet w najtrudniejszych momentach.

Dodatkowo, warto uświadomić sobie, że w przypadku dziecka czy nastolatka możemy zawieść je na wizytę u psychiatry czy psychoterapeuty, a nawet na oddział psychiatryczny (jeśli wymaga tego stan bliskiej osoby). To po ukończeniu przez nią 18 roku życia taka moc się kończy. Wtedy możemy jedynie zachęcać, pokazywać korzyści udania się po pomoc do specjalistów.

W Poradni Zdrowia Psychicznego można uzyskać pomoc psychiatry bez skierowania.

W przypadku zagrożenia życia możesz, a nawet musisz wyzwać pogotowie ratunkowe (numer alarmowy 112 lub 999).

Jedynie uzasadniona obawa o życie i zdrowie danej osoby jest podstawą do przymusowej hospitalizacji. Stan pacjenta ocenia lekarz psychiatra. (Art. 23. ust.1 ustawy o Ochronie zdrowia psychicznego z 19 sierpnia 1994 roku).

Depresja jak rozmawiać z dorosłym?

1.Bądź blisko

Jednym z objawów depresji jest izolacja i stronienie od kontaktów towarzyskich, które do czasu choroby sprawiały przyjemność, dlatego to Ty, jeśli chcesz wspierać osobę z depresją powinieneś być blisko.

Zadzwoń, zapytaj, bądź gotowy, że rozmowa ,,nie będzie taka jak kiedyś”, że może być trudno i całość może się ,,nie kleić”. Jednak nie zniechęcaj się, partner czy partnerka, przyjaciel bardzo Cię wtedy potrzebuje. To choroba izoluje bliską Ci osobę.

2.Pytaj – jednak bądź wyrozumiały

Ty możesz dwoić się i troić, możesz starać się ,,rozruszać” bliską Ci osobę, a ona nie będzie na to reagować lub będzie jeszcze bardziej się wycofywać. Podobnie z pytaniami, które zadajesz w dobrej wierze, a partner/partnerka czy przyjaciel – nie odpowiadają lub odpowiadają zdawkowo.

Rozmowa – to bardzo duży wydatek energii, osoba z depresją ma jej mało, dodatkowo często nie widzi sensu rozmowy. Myśli, że nie jest wystarczająco dobra, aby ktoś się o nią troszczył, zabiegał. Depresja podstępnie zabiera radość i satysfakcję z rozmowy.

Dlatego – Ty jako osoba wspierająca – nie zniechęcaj się. Spokojnie rozmawiaj, pytaj, opowiadaj, co u Ciebie i bądź. Bliska Ci osoba bardzo Cię potrzebuje. Wyrozumiałość i empatia to najlepsze drogi jakie możesz obrać w kontakcie z osobą doświadczającą depresji.

3.Przekazuj wspierające komunikaty

Często pojawiają się w naszej głowie tzw. ,,dobre rady” – ,,Weź się w garść!”, ,,Jutro będzie lepiej.”, ,,Weź wyjdź z domu i zobaczysz, świat jest piękny.”, ,,Na świecie są takie problemy jak głód, bezrobocie, ubóstwo, a leżenie w łóżku nie jest problemem”, „Weź się do pracy, sprzątania i Ci przejdzie.”, ,,Zacznij uprawiać sport” i wiele więcej.

 Chcemy pomóc, a jednocześnie takimi sformułowaniami dokładamy chorującej osobie przykrości.

Zamiast tego wybierz wspierające komunikaty, które powiedzą bliskiej Ci osobie o zaangażowaniu i pomocy, jaką chcesz jej ofiarować. Depresja jak rozmawiać z dorosłym – propozycje komunikatów:

  • Jestem z Tobą.
  • Możesz na mnie liczyć.
  • Chodź zrobię Ci herbatę, zaraz też pójdę na zakupy, abyś miał to co lubisz.
  • Cieszę się, że Cię widzę.
  • Lubię z Tobą przebywać.
  • Widzę jak Ci ciężko, choć nie umiem sobie wyobrazić jak się czujesz.
  • Słyszę, to co mówisz, wydaje się to być bardzo smutne i trudne.
  • Masz prawo, czuć się źle/smutno/bez energii.

Depresja jak rozmawiać z nastolatkiem?

Depresja u nastolatków może wyglądać inaczej niż u dorosłych. Przede wszystkim dlatego, że młody organizm jeszcze dojrzewa, nastolatek próbuje odnaleźć się w społeczeństwie. Buduje również swoją tożsamość, zmaga się z wyzwaniami szkolnymi i akceptacją grupy rówieśniczej.

Dodatkowo depresja może przyjmować wiele masek. Wraz z typowymi objawami depresji (zobacz objawy) mogą się pojawić złość, objawy somatyczne, wzmożony lęk, czy zachowania autodestrukcyjne.

U młodzieży depresja może być też bagatelizowana, ponieważ może być kojarzona z nastoletnim buntem. Wtedy młody człowiek zamiast pomocy może usłyszeć wiele lekceważących, umniejszających i krzywdzących komunikatów.

Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem zastanów się dwa razy, zanim zignorujesz dużą zmianę w zachowaniu nastolatka.

Lepiej skonfrontować swoje obawy z młodym człowiekiem, otoczyć go troską i zrozumieniem, niż zostawić go samemu sobie.

Podobnie z wizytą u specjalisty – lepiej jest porozmawiać o swoich obawach, zmianach w zachowaniu dziecka czy ucznia i stwierdzić, że to normalne, typowe, rozwojowe reakcje niż zignorować rozwijającą się depresje. Zobacz, jak wspierać nastolatka z depresją.

Depresja jak rozmawiać z nastolatkiem? To pytanie może być bardzo trudne dla wielu rodziców. Ale jeśli już sobie je zadajesz, to jesteś o krok do przodu.

Rozmowa z nastolatkiem

Po pierwsze, OPISZ ZMIANĘ W ZACHOWANIU SYNA LUB CÓRKI, skonfrontuj swoje obawy z młodym człowiekiem.

OPOWIEDZ O SWOJEJ TROSCE, MIŁOŚCI DO DZIECKA, WYRAŹ SWOJE OBAWY, które masz na podstawie realnych zmian jakie zaszły w zachowaniu syna czy córki. Np. izolowanie się od przyjaciół, trudności z zasypianiem lub zaleganie w łóżku, apatia i brak radości z dotychczasowo cieszących je zajęć – powiedz co Cię w nich niepokoi.

Po trzecie, BĄDŹ, DAWAJ WSPIERAJĄCE KOMUNIKATY np.

  • Zawsze będę przy Tobie.
  • Jesteś dla mnie ważny.
  • Chcę Ci pomóc, dlatego chciałabym_chciałbym abyśmy pojechali do specjalisty (psychiatry, psychologa, psychoterapeuty), bo zależy mi na Twoim zdrowiu.
  • Chce Ci pomóc.
  • Kocham Cię.
  • Nie potrafię wyobrazić jak się czujesz. Wydaje mi się, jednak że musi być Ci bardzo trudno.
  • To, co przechodzisz minie, a ja będę przy Tobie.

Bezpłatny PDF – „W obliczu depresji nastolatka”

Zachęcam Cię do pobrania bezpłatnego e-booka W OBLICZU DEPRESJI NASTOLATKA. Znajdziesz więcej na temat depresji i sposobów rozmowy z młodym człowiekiem.

Zawarta tam w wiedza to pigułka konkretów, które pomogą oswoić Twój strach i pokażą Ci jak zacząć rozmowę z bliską osobą, o którą się obawiasz.

Pobierz e-book W OBLICZU DEPRESJI NASTOLATKA