Jak pokonać kompleksy i cieszyć się życiem? – Paulina Gaworska-Gawryś
jak-pokonac-kompleksy-kobieta

Jak pokonać kompleksy i cieszyć się życiem?

Zakradają się powoli. Czasem zasieją je bliscy już w dzieciństwie – niewybrednym żartem, cierpkim komentarzem. Innym razem spotkasz je, w oczach nastoletnich rówieśników i grymasie pogardy wypisanej na ich twarzy, kiedy Cię widzą. A jeszcze częściej mierzysz się z nimi, kiedy spojrzysz sobie w oczy w łazienkowym lustrze. Kompleksy, bo o nich mowa dotykają wszystkich, jednak choć są z Tobą od dawana, wcale nie musisz ich nieść ze sobą w dalszym życiu. Zobacz, jak pokonać kompleksy i cieszyć się swoim życiem.

Jak powstają kompleksy?

Właśnie przygotowujesz się do wyjścia, zakładasz ulubione ubranie, poprawiasz włosy, czujesz się dobrze. Jednak, gdy tylko przekroczysz próg domu, Twój nastrój zmienia się na gorsze. Patrzysz na mijane kobiety i zaczynasz porównywanie – „ta ma ładniejszą kurtkę”, „tamta super błyszczące włosy”, „chyba znowu przytyłam”. Innym razem, jesteś zadowolona z przeprowadzonej prezentacji w pracy, myślisz, że zrobiłaś kawałek dobrej roboty, jednak po chwili, kiedy słyszysz wystąpienie kolegi, Twoje samopoczucie ulega zmianie. Przykre myśli pojawiają się w głowie – „że mogłaś swoje wystąpienie zrobić lepiej”, „że nie umiesz rzucać tak zabawnych żartów”, „że znów Ci nie wyszło”.

Porównywanie, krytyka, szukanie mankamentów, skupianie się na słabych stronach – to wszystko karmi kompleksy te związane z wyglądem, kompetencjami, stanem posiadania. A skąd się wzięły?

Jednym z bardzo znaczących czynników jest wpływ rodziców, ich postaw, jakie prezentowali wobec swoich dzieci w dzieciństwie. Porównywanie z rówieśnikami i rodzeństwem, stawianie bardzo dużego nacisku na wygląd lub oceny, czy windowanie wymagań w każdej sferze życia – powodowało, że dziecko zawsze czuło ,,że mogło zrobić coś lepiej”, ,,że jest nie dość dobre”.

Możliwe, że rodzice obdarzali dziecko uwagą wtedy, kiedy zrobiło coś czego chcieli opiekunowie, wyglądało w określony sposób lub dokonało jakiegoś osiągnięcia – zamiast dawać swoją uwagę tak po prostu, aby zaspokoić potrzeby dziecka.

Warunkowanie uwagi i miłości wobec dzieci powoduje, że uczą się one, że muszą zasłużyć na aprobatę rodziców, a potem innych dorosłych. Muszą spełniać czyjeś oczekiwania, a nie robić to, co chcą, czego potrzebują .

Presja rówieśników, społeczne standardy, wyidealizowane życie pokazywane w social mediach, telewizji czy gazetach – również wpływają na pojawienie się kompleksów.

Im większy rozdźwięk między ,,ja realne” – to jaki/jaka jestem, a ,,ja idealne”- to jaka/jaki chciałbym być, tym bardziej prawdopodobne, że kompleksów będzie więcej.

Co wzmacnia kompleksy?

Każdy z nas ma kompleksy, jeśli rozumiemy je przez mankamenty lub braki, czy odbieganie od szeroko przyjętej normy. Jednak nie każdy ma z nimi kłopot. To, co pomaga sobie z nimi poradzić to akceptacja tego, jacy jesteśmy, z naszymi brakami, słabościami i mocnymi stronami. Realne spojrzenie na siebie i docenienie tego, co dobre pomaga w radzeniu sobie z kompleksami i przykrymi myślami.

Kiedy jesteśmy na ścieżce do akceptacji siebie, warto zdać sobie sprawę, co powoduje, że kompleksy są silniejsze. To zaklęte koło w którym biorą udział:

  • silne emocje np. poczucie smutku lub żalu, że ktoś ma coś, czego my nie mamy,
  • schemat – obwiniania się, krytykowania, szukania własnych braków,
  • wiązanie określonego braku, emocji z wewnętrznymi kompetencjami, brakiem sprawczości – odczucie niskiego poczucia własnej wartości,
  • lęk i wstyd przed oceną innych,
  • lęk przed odrzuceniem,
  • negatywne myśli na własny temat,

Im częściej powielamy schemat, tym silniejsze staje się nawykowe myślenie i działanie w obliczu skonfrontowania swoich działań, wyglądu, czy możliwości z innymi.

jak pokonac kompleksy-love yourself-różę

Jak pokonać kompleksy i cieszyć się swoim życiem?

Akceptacja siebie, tego jacy jesteśmy to proces, który może potrwać całe życie. Jednak, kiedy wejdziesz na drogę patrzenia na siebie z miłością i szacunkiem, sprawa kompleksów nie będzie tak dotkliwa. Zrównoważą je Twoje mocne strony, zasoby, uważność na docenianie siebie – akceptacja pozwala zobaczyć siebie w wielu wymiarach, nie tylko tym negatywnym.

Warto sobie uświadomić, że to, co myślimy o sobie, to często jedynie interpretacje, a nie fakty. Nasze myśli nie są faktami, można je zmienić i z nimi pracować.

Samoograniczajace przekonania, które blokują Cię przed działaniem i realizacją celów możesz zmienić, dzięki większej świadomości siebie i zbudowaniu przekonań wspierających takich jak np. ,,jestem ok bez względu na to, co robię i gdzie jestem w swoim życiu”, ,,jestem wartościową osobą”, ,, moje ciało jest dobre, ważne”.

Wzmacnianie w sobie tego, co dobre pomaga, zauważyć myśli, które nas nie wspierają i się do nich zdystansować, a nie reagować schematem obwiniania się i krytykowania.

Myśli wywołują emocje, a emocje działają na myśli, dlatego warto pracować z jednymi i drugimi. Możesz zacząć od lepszego poznania siebie i pytań:

– Co w sobie lubię?

– Za co się cenię?

– Co ostatnio zrobiłam dobrze?

– Co jest dla mnie ważne?

– Jak chce, aby wyglądało moje życie?

Zaakceptuj siebie – zobacz, co pomaga

Wyrozumiałość wobec siebie, wybaczenie, kiedy popełniamy błąd, jest jak rozmowa i bycie z najlepszą przyjaciółką, której życzymy dobrze bez względu na to, co zrobi. Im więcej dajesz sobie takiej łagodności, tym spokojniej podchodzisz do popełnianych błędów i ich naprawiania.

Zrozumienie, że każdy, nawet ten z pozoru idealny człowiek po drugiej stronie ekranu, może mieć gorszy dzień, czy negatywne myśli wobec siebie, jest uspokajające, ponieważ daje informacje, że każdy z nas jest tylko człowiekiem. A to, co widzimy w social mediach czy telewizji jest kreacją, a nie prawdą o życiu.

Jeśli chcesz lepiej radzić sobie z kompleksami:

Poznaj siebie – dowiedz się co lubisz, jakie są Twoje wartości, co jest dla Ciebie ważne, jak chcesz, aby wyglądało Twoje życie, w co chcesz inwestować czas i wysiłki?

Mocne strony – znajdź i skup się na rozwijaniu mocnych stron, swoich talentów. Przypomnij sobie różne sytuacje z życia, szkoły, pracy, gdzie zrobiłaś coś dobrze, gdzie pojawiły się Twoje naturalne talenty i predyspozycje – wynotuj to, co pomogło Ci osiągnąć Twoje cele czy zrealizować zadania. Możesz też zrobić test Gallupa.

Chwal się i doceniaj, dawaj sobie nagrody – traktowanie siebie z czułością i miłością to droga do akceptacji siebie, a dzięki miłym słowom, przyjemnym nagrodom, które sobie dasz będziesz mieć poczucie, że jesteś dla siebie ważna i zasługujesz na to, co dobre.

Patrz na siebie, innych biorąc pod uwagę szerszą perspektywę, swój kontekst życiowy, moment, w którym jesteś, to pomoże Ci nabrać dystansu do tego, co widzisz u innych i docenić to jaka jesteś i co robisz w swoim życiu.

Jeśli chcesz więcej w tym temacie, zobacz, naszego live na IGTV z Dominiką Gostek na temat kompleksów i porównywania się.