Jak wygląda pierwsza konsultacja u psychologa?
pierwsza-konsultacja-u-psychologa

Jak wygląda pierwsza konsultacja u psychologa?

Zastanawiasz się, jak wygląda pierwsza konsultacja u psychologa? Jakie są różnice między konsultacją psychologiczną a stacjonarną? Podzielę się z Tobą informacjami z własnej praktyki i opowiem Ci, czego możesz się spodziewać, aby czuć się bardziej komfortowo i spokojnie przed pierwszą wizytą u psychologa.

Pierwsza konsultacja u psychologa – czego się spodziewać?

Kiedy myślisz o wizycie u psychologa, może pojawić się obawa, stres, niepokój jak będzie wyglądać taka pierwsza konsultacja psychologiczna. To całkowicie normalne, szczególnie jeśli jeszcze nigdy nie korzystałeś z podobnej pomocy lub słyszałeś różne komentarze o osobach korzystających z pomocy psychologicznej np. „że tylko wariaci chodzą do psychologa”, „że trzeba mieć coś z głową”, „że tylko w poważnych sytuacjach idzie się na konsultacje” itp.

Do psychologa przychodzą różne osoby – szukające wsparcia, wysłuchania, wskazówek jak sobie poradzić z różnymi wyzwaniami stawianymi przez życie, cierpiącymi na swoiste dolegliwości czy czujące, że znalazły się w kryzysie (na moim Instagramie znajdziesz wiele wskazówek jak wspierać siebie i innych w kryzysie). Ale też takie, które chcą być bardziej pewne siebie, lepiej radzić sobie w relacjach, dbać o swoje granice czy osoby pragnące nauczenia się jak sobie radzić z emocjami, czy zacząć realizować swój potencjał.

Psycholog dzięki swojemu przygotowaniu potrafi, przeprowadzając wywiad i empatycznie słuchając drugiej osoby, pomóc jej w realizacji jej celu. Daje wsparcie emocjonalne, informacyjne, kiedy ma odpowiednie przygotowanie i jest psychoterapeutą, prowadzi równie terapię.

Pierwsza konsultacja to:

  • Poznanie się.
  • Ustalenie kontraktu – czyli zasad współpracy.
  • Przedstawienie informacji jak będzie wyglądało pierwsze spotkanie – ile trwa, co się na nim. Dzieje, informację o tajemnicy zawodowej, podsumowaniu na koniec spotkania.
  • Nawiązanie relacji.
  • Zebranie przez psychologa informacji na temat Twoich potrzeb i oczekiwań.
  • Przeprowadzenie wywiadu.
  • Wstępne określenie celu.
  • W zależności od potrzeb – udzielenie informacji, wskazówek, umówienie na kolejne spotkanie.

Pierwsza konsultacja u psychologa to możliwość zadania pytań, które Cię nurtują, specjalista może na nie udzielić odpowiedzi lub podać źródła/osoby gdzie można poszukać dodatkowego rozszerzenia tematu.

To okazja dla Ciebie, aby sprawdzić jak Ci w relacji z danym specjalistą, jak się czujesz, co Ci pomaga. W przypadku korzystania z pomocy psychologicznej, wsparcia psychologicznego czy terapii, bardzo ważna jest relacja, jaka zawiązuje się między klientem a psychologiem (innym specjalistą od zdrowia psychicznego).

Zapisz się na bezpłatną wstępną konsultację psychologiczną – uzyskaj wsparcie, którego potrzebujesz.

pierwsza konsultacja u psychologa

Dlatego zachęcam Cię do sprawdzania swoich odczuć, mówienia o wątpliwościach, pytaniu o różne rzeczy, które Cię ciekawią w pracy psycholog i współpracy, tak, abyś miał poczucie, że jest to najbardziej odpowiednia osoba dla Ciebie.

Różnice miedzy konsultacją psychologiczną stacjonarnie a online

Konsultacja psychologiczna online jest bardzo podobna do konsultacji psychologicznej stacjonarnie. Zawiera wszystkie podane wyżej elementy i kilka dodatkowych.

W konsultacji online bardzo ważna jest jakość łącza – im bardziej stabilny internet, tym lepiej dla konsultacji, bo dzięki temu mamy większy komfort rozmowy.

Ważną kwestią jest prywatność – warto, aby psycholog udzielił odpowiedzi, gdzie przeprowadza sesję, czy jest to zamknięty gabinet/pokój, czy ma słuchawki, które również podnoszą poziom dyskrecji. Swoich klientów również zachęcam do znalezienia sobie jak najbardziej bezpiecznego i komfortowego miejsca do udziału w konsultacji, słuchawki nie są konieczne, jednak bardzo wskazane.

Różnica między konsultacją online a stacjonarną to również część przed wizytą – psycholog kontaktuje się e-mail lub telefonicznie, udostępnia link do spotkania, wyjaśnia jak dołączyć do konsultacji.

Jak się przygotować do pierwszej konsultacji u psychologa?

  • Po pierwsze, poszukaj takiej osoby, która wdaje Ci się przyjazna i będzie Ci odpowiadać. Pamiętaj pierwsza wizyta to poznanie się, sprawdzenie, czy Tobie będzie odpowiadał psycholog i czy zobaczenie przez psychologa, czy będzie mógł Ci pomóc.
  • Zadbaj o swoje nastawienie. Stres, lęk, niepewność mogą się pojawić, ze względu na to, że sytuacja jest dla Ciebie nowa i dość niestandardowa, jednak pamiętaj – psycholog chce pomóc swoim klientom, zależy im na ich dobru. Chce Cię empatycznie wysłuchać i Ci pomóc.
  • Zastanów się, o czym chcesz rozmawiać z psychologiem, co jest dla Ciebie ważne, jakie masz pytania, na które chcesz uzyskać odpowiedź.
  • Na spotkaniu zapytaj o wszystko, co Cię nurtuje.
  • Pamiętaj, zawsze możesz zmienić psychologa i innego specjalistę od zdrowia psychicznego.
  • Jeśli czujesz, że konsultacja u psychologa to coś, czego potrzebujesz – nie zwlekaj, umów się na wizytę.

Każdy gabinet psychologiczny, prywatna poradnia i psycholog, który prowadzi własną praktykę może mieć odrobinę inne zasady, podejście i sposób zapisu na pierwszą konsultację psychologiczną. Dlatego zawsze warto dopytać o wszystkie kwestie, które Cię interesują.

Zapraszam Cię na konsultację psychologiczną online – umów się na dogodny dla Ciebie termin.

Przeczytaj też:

Kryzys – kiedy iść do psychologa?

Psycholog – online w czym może Ci pomóc?