Jak zrobić podsumowanie roku – pytania, które warto sobie zadać
jak zrobić podsumowanie roku

Jak zrobić podsumowanie roku – pytania, które warto sobie zadać

Koniec roku to idealny czas, aby sprawdzić, co tak naprawdę zdarzyło się w naszym życiu przez 12 miesięcy. Co było naszym priorytetem, a co w toku różnych działań i sytuacji, zeszło na dalszy plan. Podsumowania roku warto robić systematycznie, jeśli jeszcze nie jesteś przekonany do tej aktywności, pokażę Ci co najmniej 5 powodów, dlaczego podsumowanie ma znaczenie i jak zrobić podsumowanie roku najbardziej efektywnie.

Po co robić podsumowanie roku? Co najmniej 5 powodów

Moment końca roku to możliwość spojrzenia wstecz na kolejne wyzwania jakie postawiliśmy sobie na jego początku. To również moment weryfikacji, tego co się udało, a co z różnych względów nie. Dodatkowo systematycznie wykonywane podsumowania roku, pokazują progres w wielu dziedzinach, a także porządkują całe 365 dni. Dzięki niemu możemy uświadomić sobie jak wiele dobrych i ważnych rzeczy zadziało się w naszym życiu, czego się podjęliśmy, w jaki obszar życia zainwestowaliśmy najwięcej czasu, a co przyniosło dla nas najlepsze efekty. W kolejnych punktach chce Ci też pokazać, jak podsumowanie działa dobroczynnie na Twój umysł.

1.Spokojna głowa – domykanie spraw

Spisanie wszystkich ważnych spraw, które się wydarzyły, pomysłów, działań, aktywności czy zadań pozwala oczyścić umysł. Jak to się dzieje? Twój umysł wydatkuje bardzo dużo energii na otwarte sprawy, mamy w sobie taki mechanizm psychologiczny, który daje ukojenie umysłowi, kiedy zakończymy dany projekt lub zadanie. Mówi się, że mamy tendencje do domykania spraw.

Zauważ, kiedy o czymś intensywnie myślisz, masz jakieś zadanie do wykonania np. pójść na pocztę, zamówić książkę lub napisać sprawozdanie – Twój umysł cały czas zużywa na nie energię, myśli o danej rzeczy. To emocje podpowiadają mu, co jest ważne, a jeśli Twój umysł, ,,wie”, że coś jest dla Ciebie istotne, będzie Ci o tym przypominał. Nieustannie przypominał. Kiedy wykonasz dane zadanie – może pojawić się uczucie satysfakcji i spokoju. Nasz umysł cały czas dąży do tego, aby ,,domykać sprawy”. Na co dzień możemy posiłkować się spisywaniem – pomysłów, rozwiązań, działań. Już samo zapisanie danej sprawy i określenie jej terminu pomaga wyciszyć umysł.

Mijający rok, szczególnie intensywny i bogaty w wydarzenia, którego nie podsumujesz, jest dla umysłu taką ,,niezakończoną sprawą”. Dodatkowo Twoje emocje związane z danym rokiem, cały czas podpowiada mu, że ,,to” jest ważne. A jeśli ważne, to trzeba o tym przypominać. Dlatego wydarzenia z danego roku mogą być w pamięci jeszcze bardzo długo, mimo, że pierwszy stycznia minął kilkanaście tygodni temu. Podsumowanie – w jakiejkolwiek formie – pisemnej, video, nagrania podcastu, zrobienia kolażu – daje poczucie, że ,,coś zakończyliśmy”, zapisanie określonych spraw, nie musi być już ,,przetrzymywana” w umyśle, możemy z danych momentu określonego roku wyciągnąć wnioski i pożegnać go, a to daje spokojną głowę.

2.Poczucie wdzięczności

Zrobienie podsumowania roku może nam dać ogromny przypływ szczęścia. Ponieważ daje szansę na uświadomienie sobie, że mieliśmy okazję się realizować, spełnić marzenie lub zadbać o relacje z bliskimi. Na co dzień, możemy tego nie widzieć ile udało nam się zrobić w ciągu 12 miesięcy. Ludzie jakich poznajemy, miejsca, które odwiedzamy, wyzwania jakie podejmujemy – to wszystko może sprawić, że nasze poczucie wdzięczności za to, co mamy i czego dokonaliśmy – bardzo mocno wzrośnie. A jak już pisałam na tym blogu, poczucie wdzięczności równa się większe poczucie szczęścia.

3.Uświadomienie sobie priorytetów

Mijający rok i wykonanie podsumowania, to również szansa na coś bardzo ważnego – zdanie sobie sprawy ze swoich priorytetów.

Może mówisz, że Twoim priorytetem jest czas z rodziną i zadbanie o Wasze relacje, jednak z podsumowania rocznego możesz wywnioskować, że najwięcej czasu spędzałaś w pracy i to w niej się realizować. Czy wtedy trzeba się biczować i wyrzucać sobie, że nie miałaś czasu dla rodziny? Nie.

To jest sygnał dla Ciebie, że może czas coś zmienić, jeśli chcesz żyć swoimi wartościami, a Twoje zachowanie pokazuje coś całkiem innego. Taki lekki wstrząs może nam pomóc zmienić swoje życie, w taki sposób, aby było bardziej zgodne, z tym czego pragniemy.

jak zrobić podsumowanie roku

4.Zauważenie spraw, które ,,przeszkadzają”

Robienie podsumowań ma też to do siebie, że uzmysławiamy sobie sprawy, które nas blokują, które nie wychodzą, albo na których tracimy najwięcej. Mogą to być nierentowne, a czasochłonne pomysły, toksyczne relacje, czy pożeracze czasu takie jak, scrollowanie Facebooka, czy oglądanie seriali.

Dzięki podsumowaniu masz szansę zauważyć, co Cię blokuje w podejmowaniu decyzji – czy jest to strach przed nowością, czy może trudność w podjęciu decyzji, a może niesprzyjające środowisko. Zauważenie tego faktu może być pierwszym krokiem do zmiany.

5.Zrozumienie własnych potrzeb

Przeprowadzenie posumowania mijającego roku, to również szansa na dotarcie do swoich potrzeb. Może się okazać, że w tym roku osiągnęłaś awans, podwyżkę i wybudowałaś dom, ale jeśli ktoś by Cię zapytał czy jesteś szczęśliwa, mogłabyś mu śmiało odpowiedzieć, że nie. Jak to się dzieje?

Czasami robimy rzeczy w brew siebie, nie słuchamy własnych emocji, ani potrzeb. Podążamy za cudzymi oczekiwaniami i spełniamy czyjś plan na życie. Takie skonfrontowanie się z własną rzeczywistością, z mijającymi 12 miesiącami i zapytanie siebie czy to był dla mnie dobry rok? Czy spełnił moje potrzeby – może być momentem przełomowym. Wsłuchanie w siebie i zapytanie się o swoje pragnienia, może sprawić, że kolejne 365 dni w roku może będą mniej spektakularne z punktu widzenia innych, ale z naszej perspektywy będą szczęśliwe i zadowalające.

Jak zrobić podsumowanie roku – ważne pytania

Jak zrobić podsumowanie roku, aby było ono wartościowe i znaczące? Moim zdaniem warto zadać sobie ważne pytania, które otwierają i pozwalają na dokładną retrospekcję. Dzięki szczerym odpowiedziom, mamy szansę wyciągnąć wartościowe wnioski i wejść w nowy rok z dużą świadomością, tego czego pragniemy.

Znajdź minimum 30 – 60 minut, przygotuj sobie coś pysznego do picia, weź biała kartkę lub swój ulubiony notes i odpowiedź szczerze na poniższe pytania:

  • Co udało mi się zrealizować w danym roku?
  • Z czego jestem najbardziej zadowolona w mijającym roku?
  • Jakie emocje najczęściej mi towarzyszyły w mijającym roku?
  • Czego nie udało mi się zrealizować w mijającym roku?
  • Czego chce mniej w przyszłym roku?
  • W jakie obszary swojego życia zainwestowałam najwięcej  (tu wstaw zasób, który uważasz za najważniejszy np. czas, energię, pieniądze itp.)? Czy jestem zadowolona z podjętych decyzji?
  • Co było dla mniej najważniejszą decyzją w mijającym roku? Jakie są jej efekty?

Na pytania odpowiedz szczerze, bez lukrowania, ale też nadmiernego krytycyzmu, Zgromadź swoje kalendarze, notatniki, fotografie. Zajrzyj do swoich social mediów, przejrzyj plany z początku roku – zrób retrospekcję 12 miesięcy sprawdzając różne kanały, w których utrwalasz mijające dni. Jako uzupełnienie takiego podsumowania, możesz zapytać bliskich – Co dla nich było najważniejszym wydarzeniem lub decyzją mijającego roku, która w jakiś sposób miała związek z Tobą?

Partner, rodzice lub przyjaciele mogą bardzo Cię zaskoczyć i pokazać Ci nową perspektywę na mijający rok.

jak zrobić podsumowanie roku

To siedem pytań, które otwierają i pomagają przyjrzeć się mijającym miesiącom mogą  być dla Ciebie początkiem czegoś innego, nowego. To jak podsumujesz mijający rok – zależy od Ciebie – forma oraz czas jaki poświęcisz niech będą dla Ciebie jak najbardziej optymalne. Możliwość przyjrzenia się swoim emocjom, działaniom i ich efektom jest bardzo efektywnym zamknięciem roku. Daje możliwość, aby z wolną głową wejść w kolejny.

Napisz, jak Ty robisz swoje podsumowanie roku? Co Ci w tym pomaga?