Wdzięczność – sekret udanego życia – Paulina Gaworska-Gawryś
wdzięczność

Wdzięczność – sekret udanego życia

Chcesz, aby Twoje życie było bardziej szczęśliwe, pełne sensu i satysfakcjonujące? Jest pewien sekret, który może go takim uczynić. Ludzie, którzy stosują tę metodę na co dzień, chwalą sobie jej prostotę, użyteczność i moc z jaką potrafi zmieniać nastawienie. Co to takiego? To WDZIĘCZNOŚĆ.

Dlaczego wdzięczność ma taką moc?

Dostrzeganie plusów we własnym życiu, szukaniu dobrych momentów, codziennych drobiazgów pomaga człowiekowi lepiej funkcjonować. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ, kiedy zauważamy dobre rzeczy wokół siebie i im częściej to praktykujemy, oceniamy swoje życie jako bardziej szczęśliwe. Tym samym staramy się bardziej, aby było jeszcze więcej momentów, zdarzeń czy osób, za które możemy podziękować.

Jeśli potrafisz się cieszyć z małych rzeczy np. pięknego słonecznego dnia, wspólnie zjedzonej z rodziną kolacji lub nowej pary butów, będziesz też umieć docenić wspaniałe chwile daleko od Twojego domu rodzinnego na wakacjach, sukces Twojego produktu czy pierwsze kroki dziecka. Na szczęście składają się małe momenty, które budują codzienne chwile, a nie spektakularne wydarzenia. Ponieważ co wtedy, jeśli umiesz się cieszyć tylko w takich momentach? Jeśli wokół siebie widzisz tylko rozczarowania, złośliwości, porażki i szarość?

wdzięczność

Jeśli nie praktykujesz zauważania drobiazgów, może się okazać, że ciekawa rzeczywistość mija Ci przed nosem, a Ty nie jesteś zdolny jej zauważyć.

Dziennik wdzięczności

To metoda, która pozwala na codzienne praktykowanie wdzięczności. Swój założyłam w bullet journal (rodzaj spersonalizowanego, samodzielnie wykonywanego kalendarza), gdzie codziennie na stronie zatytułowanej Dziękuję za: wypisuję co najmniej 3 rzeczy, za której jestem danego dnia wdzięczna. Czasami są to malutkie rzeczy, które umiliły mi dzień, czasami wspaniałe, niezapomniane i niepowtarzalne momenty. Im częściej praktykuję wdzięczność, tym bardziej widzę ile mam wokół siebie wspaniałych ludzi i ile dobra dzieje się na co dzień.

Zachęcam do założenia swojego dziennika, to może być zwykły zeszyt, albo kilka linijek w kalendarzu każdego dnia . Spisuj codziennie swoje powody wdzięczności i sprawdź co zacznie się dziać w Twoim życiu.

5 powodów, aby być wdzięcznym

1.Budujemy lepszą samoocenę

Dzięki temu, że doceniamy własne starania, sukcesy, zauważamy zmiany na lepsze i potrafimy być za nie wdzięczni – rośnie nasza samoocena. Dajemy sobie przyzwolenie na cieszenie się z tego jakimi jesteśmy oraz myślimy o sobie mniej surowo.

2.Czujemy się lepiej

Wdzięczność pomaga zauważyć jak wiele mamy, mimo codziennych trudności. Jeśli tylko sobie na to pozwolimy zauważmy, że nasze chwile są pełne pięknych i dobrych rzeczy, zdarzeń i ludzi. To automatycznie poprawia humor.

3.Widzimy sens w naszych działaniach

Kiedy wykonujemy jakąś pracę, zadanie i jesteśmy wdzięczni za naszą zawodową ścieżkę, możliwość realizacji, widzimy większy sens w tych działaniach. Nasze obowiązki i podjęte aktywności mają cel, zaczynamy zauważać jak wpływamy na innych i dzięki temu rośnie nasze zadowolenie.

4.Zmieniamy perspektywę

Dzięki wdzięczności szklanka może być do połowy pełna, mimo złych wydarzeń jakie zdarzają się na co dzień. Zaczynamy widzieć szczęście w drobiazgach, doceniamy ludzi, którzy nas otaczają, pracę jaką mamy i przede wszystkim zaczynamy dostrzegać jaką ogromną wartością jest zdrowie.

5.Podnosimy jakość naszego życia

Wdzięczność to zauważanie dobra w codzienności. Jeśli tych, naszych rzeczy, za które możemy być wdzięczni jest coraz więcej, zaczynamy sobie uświadamiać jak ciekawe, dobre i pasjonujące jest nasze życie. Tym samym chcemy, aby taki stan się utrzymał, więc staramy się bardziej. Im więcej doceniamy to co mamy, tym bardziej widzimy jak los nam sprzyja w realizacji kolejnych zamierzeń.

Darmowa grafika do pobrania POBIERZ

wdzięczność