Jak zadbać o siebie - 25 pytań, które Ci pomogą
zadbać o siebie

Jak zadbać o siebie – 25 pytań, które Ci pomogą

Dbanie o siebie może wyglądać bardzo różnie, bo ile osób, tyle potrzeb i sposobów ich realizacji. To, co pomaga zacząć proces świadomego przyglądania się sobie i odpowiadania na to, czego potrzebujemy – to zadawanie sobie pytań. Zatrzymanie się, spojrzenie na siebie z miłością i zapytanie się o to, co czujemy, jak się mamy lub czego nie chcemy może nam pomóc zadbać o siebie.

Pytanie, które pomogą Ci zadbać o siebie codziennie

Stawianie sobie pytań to zachęcanie naszego umysłu do uważności, bycia tu i teraz. Pytania podważają zastany sens, skłaniają do tego, aby spojrzeć na siebie i rzeczywiście w siebie zobaczyć. Nie ma złych pytań, mogą być tylko takie, które nie dadzą Ci takiej odpowiedzi jakiej szukasz. Jednak są pytania, które inspirują, zachęcają do działania, powodują zatrzymanie lub pokazują, co mówi nam nasze ciało.

Oto 25 inspirujących pytań, które możesz zadawać sobie każdego dnia i sprawdzać jakie odpowiedzi ma dla ciebie Twoje ciało i umysł. Szukając na nie odpowiedzi zadbasz o siebie odpowiadając na swoje potrzeby.

1.Co teraz czuję?

2.Co mówi mi ta emocje/te emocje?

3.Czego teraz potrzebuję?

4.Co może mi pomóc poczuć się lepiej?

5.Jak chce się czuć? I jak mogę to osiągnąć?

6.Jaka mała rzecz sprawi, że będzie mi w tym momencie, choć odrobinę lepiej?

Pytanie pomocne, kiedy nie możemy przerwać np. pracy, nauki, opiekujemy się dzieckiem, czy osobą starszą i nie mamy możliwości zadbać o wszystkie pojawiające się w nas potrzeby.

7.Co sprawia, że się uśmiecham? Co z tego, mogę sobie dziś dać?

8.Co mi służy? Czego mogę więcej zaprosić do swojego życia?

9.Jak lubię odpoczywać?

Chcesz dać sobie więcej troski i szukasz sposobów jak zadbać o siebie – zobacz e-book ,,Droga do siebie. 7 technik, które odmienią Twoje życie”. Pomoże Ci odkryć sposoby na zaspokojenie swoich potrzeb, które możesz zastosować na co dzień w swoim życiu, dzięki czemu zwiększysz samoakceptację.

10.Co sprawia mi radość? I co z tych rzeczy mogę dziś zrobić?

11.Z kim chcę podzielić się swoją radością?

12.Co mówi moje ciało? Czego teraz potrzebuje? Co mogę mu dać?

Pytanie zachęca do przeskanowania ciała, zatrzymania się przy różnych częściach ciała i wsłuchanie się w jego potrzeby. Warto odpowiedzieć na jego wołanie i podarować sobie to czego pragnie.

13.Czego chcę mniej w swoim życiu? Czego chce mniej teraz?

14.Co z tego, co robiłam wcześniej, było dla mnie dobre?

15.Jaka myśl mnie może dziś wspierać?

zadbać o siebie

16.Czy tak bym powiedziała o swojej najlepszej przyjaciółce?

Pytanie, które zachęca do samowspółczucia i patrzenia na siebie z miłością, kiedy robimy błędy, mylimy się lub coś nam nie wychodzi.

17.Co pomoże mi ,,to” przeżyć?

Może chodzić o bardzo różne sytuacje, które zdarzają się codziennie np. spóźnienie do pracy, dziesiąte przebieranie dziecka w ciągu dnia, sytuacje trudne np. utratę pracy, ale też emocje, które czasami są dla nas niewygodne np. smutek, żal, zazdrość.

18.Jak się z tym czuje, co się dzieje? Czy chce z kimś, o tym porozmawiać?

19.Za co dzisiaj siebie doceniam?

20. Za co dziś jestem wdzięczna?

21.Co chce dziś sobie wybaczyć?

22.Jaką jedną, małą rzecz chce zacząć zmienić w swoim życiu? Jak zaczne to robić?

23.Co dobrego dziś mogę o sobie powiedzieć?

24.Co dziś sprawiło, że się uśmiechnęłam?

25.Jak dzisiaj zadbałam o siebie? Jak to zrobiłam?

Pytania można dowolnie modyfikować i wplatać je w swoją codzienność. Są takim znakiem STOP w codzienności, który pozwala nam się zatrzymać i skupić na sobie. Taka chwila refleksji może pomóc Ci zaopiekować się sobą nawet, jeśli nie masz czasu, a Twój dzień jest pełen obowiązków i wyzwań.

Możesz je wydrukować i powiesić na lodówkę, tak, aby kiedy wyciągasz coś z niej, spojrzeć na listę i odpowiedzieć choć na jedno pytanie. A tym samym zrobić przestrzeń dla siebie i na swoje potrzeby, emocje, ciało, umysł.

Daj znać, które pytanie do Ciebie najbardziej przemawia? Jak dziś chcesz zadbać o siebie?

Obserwuj mnie na Instagramie @paulinapsycholog i weź jeszcze więcej inspiracji, aby dbać o swoje potrzeby i emocje