Wdzięczność - niezwykła moc, czyli jak być szczęśliwym w życiu?

Wdzięczność – niezwykła moc, czyli jak być szczęśliwym w życiu?

Pamiętasz chwilę, kiedy dostałaś świetny prezent urodzinowy? Albo kiedy czułaś dumę z dobrze wykonanej pracy? Przypomnij sobie też jak wybrałaś się w podróż, którą planowałaś od dawna. Te piękne chwile napawają Cię wdzięcznością. Jednak zdarzają się od czasu do czasu? A gdyby tak włączyć moc wdzięczności na co dzień? Czerpać z tego niezwykłego stanu, który powoduje, że ludzie są szczęśliwsi? Przetestuj ćwiczenia na wdzięczność i zobacz, jak zadziała u Ciebie.

Wdzięczność, która zmienia życie?

Wdzięczność jest pozytywną, dyspozycyjną cechą, która wiąże się z uznaniem wkładu innych ludzi w nasze życie. Koresponduje z postrzeganiem innych w sposób życzliwy, zauważaniem dobroci i dostrzeganiem niewielkich drobiazgów, które pozytywnie wpływają na naszą codzienność (McCullough, Emmons, Tsanga, 2002).

Współcześnie moc wdzięczności, została nie tylko potwierdzona przez doświadczenia własne różnych osób, ale również przez badania psychologiczne.

Strategie budowania wdzięczności wchodzą w skład tzw. intencjonalnych działań człowieka na rzecz odczuwania własnego szczęścia i zadowolenia z życia. Te zamierzone aktywności wpływają na poziom szczęścia aż w 40% (10% zależy od czynników zewnętrznych, a 50% to wpływ czynników wrodzonych – genów) (Lyubomirsky, Sheldon, Schkade, 2005).

Odczuwanie wdzięczności można świadomie rozwijać i pielęgnować. Na początku może nam się wydawać, to dość sztuczne i możemy być nie do końca przekonani do naszych działań, jednak najważniejsze to systematycznie praktykować.

Jeśli nie odpuścimy i skupimy się na wyszukiwaniu powodów do wdzięczności, pielęgnowaniu w nas postawy wdzięczności wobec innych możemy odczuć realne zmiany.

Warto podkreślić, że wdzięczność można postrzegać dwojako, według A. Robnison’a istnieją dwa rodzaje wdzięczności – pierwszy związany z uczuciem radości otrzymania, drugi – związany z uczuciem obdarzania. Ten drugi rodzaj według autora koncepcji, jest większy i silniejszy.

Korzyści jakie daje praktykowanie wdzięczności

  • zwiększenie subiektywnego poziomu odczuwanego szczęścia i zadowolenia z życia,
  • obniżenie napięcia i stresu,
  • skupienie na chwili obecnej, przezywanie i doświadczanie tu i teraz,
  • nastawienie na wyłapywanie momentów/zdarzeń/osób, które nas wzmacniają,
  • doświadczanie pozytywnych emocji na co dzień,
  • poprawa jakości zdrowia psychicznego i fizycznego,
  • wzmacnianie postaw prospołecznych takich jak: zdolność do współpracy, otwartość, altruizm, hojność, przyjaźń, udzielanie emocjonalnego wsparcia,
  • zwiększa odporność na  negatywne działanie samotności, depresji czy lęku,
  • zmniejsza potrzebę gromadzenia dóbr materialnych i konsumpcyjnego stylu życia,
  • doświadczanie i postrzeganie życia jako daru i chęć jego przeżywania w sposób świadomy,
  • zwiększa otwartość na nowe doświadczenia,

Dużo tych pozytywnych efektów daje praktykowanie wdzięczność, Ty w swoim życiu możesz zaobserwować też inne.

Techniki, które wspierają praktykowanie wdzięczności każdego dnia

Sposobów na praktykowanie wdzięczności jest wiele, Ty sam_a pewnie znasz ich bardzo dużo. Jednak czasami brak nam wskazówek, albo nie do końca wiemy, co się sprawdzi u nas. I tu zachęcam do eksperymentowania sprawdzania i próbowania.

W moim e-booku ,,Droga do siebie. 7 technik, które odmienią Twoje życie” jest cały rozdział poświęcony praktykowaniu wdzięczności i zapraszaniu jej do swojego życia.

Jeśli potrzebujesz więcej na temat wdzięczności, aby się do niej przekonać, chcesz poznać też inne 6 technik, które pomagają o siebie zadbać i sprawią, że zwiększyć swoje poczucie zadowolenia z życia to tu znajdziesz link do e-booka.

Aby zwiększyć poziom odczuwanej wdzięczności, naukowcy tacy jak Emmons proponują kontakt ze światem zmysłów, czyli doświadczanie świata na różne sposoby, wskazuje na znaczenie języka jakim się posługujemy, czyli zamiast narzekania i wyszukiwania negatywów, opowiadanie o tym, co się zdarzyło u nas dobrego lub co nam pomogło przezwyciężyć dane trudne chwile. Proponuje też używanie wizualizacji i modlitwy wdzięczności.

Inne przydatne techniki

  • Zestawienie

Inne techniki praktykowania wdzięczności to np. zestawianie. Często dokonujemy go mimowolnie próbując swój sposób funkcjonowania, posiadania itp. z innymi.

Możemy doświadczać różnych emocji robiąc zestawienie – ulgi, radości, żalu, zazdrości czy zawiści. Najistotniejsze jest, aby patrzeć przez pryzmat swojego kontekstu życiowego, widzieć proces, drogę jaką przeszliśmy, aby być w tym punkcie, w którym jesteśmy.

Warto też skupić się na wnioskach, które płyną dla nas z takiego zestawienia. Jeśli wykonanie go powoduje w Tobie złość, przygnębienie lub demotywację – staraj się unikać tej metody.

  • Wyrażanie wdzięczności w listach, pamiętniku czy eseju

Pisanie mam ogromną moc – zobacz też pisanie ekspresywne – dzięki niemu możemy wylać różne nagromadzone w nas emocje, ale też wzmocnić to, co powoduje, że wzrastamy.

Umacnianie sienie w doświadczaniu wdzięczności poprzez pisanie jest proste, nie zabiera za dużo czasu, a dodatkowo możemy wrócić do stworzonych przez nas zapisek.

  • Spacer wdzięczności

Wybierz się na spacer do lasu, parku, nad jezioro czy w inne przyjemne miejsce, gdzie będziesz mieć kontakt z naturą i spróbuj doświadczać tego, co się dzieje wokół Ciebie.

Wzbudź w sobie poczucie obdarowania, obfitości i wielkiej radości, które daje obcowanie z przyrodą. Spokój w Twoim sercu oraz poczucie, że czas, w którym jesteś jest dla Ciebie pomogą Ci poczuć wdzięczność za obecną chwilę.

Teraz e-book w specjalnej urodzinowej promocji 30 na 30 do końca maja!

Wyzwanie – wdzięczność

Czas wykonania: 2 minuty

Efekt: odczucie wdzięczności, wzbudzenie pozytywnych emocji, poprawa stanu zadowolenia z życia.

Odpowiedz na pytania:

  • Za co teraz jestem wdzięczny_a?
  • Co by się zmieniło, gdybym praktykował_a wdzięczność w moim życiu?
  • Co w moim życiu sprawia, że czuję radość?

Bibliografia:

Kwiatek P. Przeszkody i strategie rozwoju wdzięczności w świetle współczesnych badań psychologicznych.Seminare t.32, 2012, s.151-163