Jak pomaga psycholog TSR? Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach
jak pracuje psycholog TSR

Jak pomaga psycholog TSR? Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach

Jak pomaga psycholog? To pytanie pojawia się w głowach wielu klientów. Dziś opowiem Ci, jak pracuję i jak wykorzystuję Terapię Skoncentrowaną na Rozwiązaniach w swojej pracy. Psycholog TSR, kieruje się pozytywnym spojrzeniem na człowieka i pomaga mu znaleźć najlepsze rozwiązania.

Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach – co warto wiedzieć?

Po pierwsze, jest to praca na zasobach, czyli widzimy w kliencie mocne strony, możliwości działania, doświadczenie, wiedzę, wsparcie innych osób.

Osobę, która do mnie przychodzi widzę jako eksperta od swojego życia, bez względu na to z jakim problemem czy trudnością przychodzi. Wiem, że klient potrzebuje wsparcia, pomocy w drodze do zmiany, ale to on wytycza kierunek, gdzie zmierzamy.

Po drugie, to praca, która skupia się na celu klienta, na tym czego potrzebuje w danym momencie, aby jego sytuacja poprawiła się w taki sposób jaki chce.

W jaki sposób pomaga psycholog na spotkaniu? Wykorzystuję różne techniki i metody, które wspierają klienta w znalezieniu rozwiązania. Klient dzięki odpowiednim pytaniom, poszukuje tego, co dla niego najlepsze, a ja towarzyszę mu w tym procesie.

Jak pomaga psycholog TSR – to co najważniejsze?

Pozytywny obraz osoby, realna praca na celach klienta, krótkoterminowa praca i braku uzależniania klienta od siebie, a pokazywanie mu sposobów radzenia sobie z trudnościami – to jest to!

Krótkoterminowa terapia TSR, czyli Brief Solution Focused Therapy (BSFT) wywodzi się z Instytutu Badań Psychiatrycznych – The Mental Research Institute w Palo Alto, za głównych twórców uznaje się Stev’a de Shazer’a oraz jego żonę Insoo Kim Berg.

Skuteczność Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach została udowodniona w wielu badaniach, które skupiały się na różnych życiowych trudnościach i chorobach i zaburzeniach psychicznych.

jak pracuje psycholog TSR

Najistotniejsze założenia TSR, czyli filozofia centralna:

 • Jeśli coś działa, rób tego więcej.
 • Jeśli coś nie działa, rób coś innego.
 • Jeśli coś się nie zepsuło – nie naprawiaj tego.

TSR koncentruje się na:

 • zasobach klienta i mocnych jego stronach, a nie deficytach i zaburzeniach;
 • na jego celach i zmianie, którą klient chce osiągnąć, a nie na problemach;
 • na jego dotychczasowych osiągnięciach, a nie na porażkach;
 • na wyjątkach od sytuacji problemowych, a nie częstotliwości występowania problemów i ich rozmiarach.

Jak pomaga psycholog TSR?

W trakcie współpracy z klientami na konsultacjach psychologicznych online, chcę pokazać im, że to oni są ekspertami od swojego życia, a jednocześnie pomóc im znaleźć najbardziej optymalne rozwiązania dla siebie na ten moment życia.

Za pomocą konkretnych technik i pytań, pomagam uświadomić sobie konkretne mechanizmy działania oraz zasoby, które pomagają przezwyciężyć kryzys i ruszyć dalej.

Konsultacja psychologiczna oparta na zasadach Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach może być jednorazowa, może też być zawarty kontrakt na kilka sesji.

Pracuję prowadząc konsultacje online za pomocą różnych komunikatorów – najczęściej spotykamy się poprzez aplikację Zoom (wysyłam link do konsultacji po umówieniu dogodnego terminu spotkania).

Jak pomaga psycholog TSR – zobacz, w czym mogę Ci pomóc

Czujesz, że w Twoich relacjach z bliskimi coś nie działa? Chcesz polepszyć swoją komunikację z partnerem lub dziećmi? Brakuje Ci pewności siebie? Borykasz się z kryzysem?

Zapisz się wstępną konsultację psychologiczną online – całkowicie bezpłatnie i sprawdź jak mogę Ci pomóc i jak możesz zyskać decydując się na współpracę z psychologiem.

Jeśli czujesz, że  (Kiedy iść do psychologa?) np.:

 •   potrzebujesz odnaleźć większą pewność siebie i wzmocnić swoje poczucie własnej wartości,
 • chcesz mieć lepsze relację z bliskimi,
 • pragniesz skutecznej i przyjaznej komunikacji z partnerem, dziećmi i współpracownikami,
 • potrzebujesz wsparcia, aby uporać się z nadmiernym stresem,
 • czujesz, że nie radzisz sobie z emocjami i chcesz zapanować nad lękiem czy złością,

Napisz do mnie: psycholog@paulinagaworska.pl razem poszukamy najlepszych rozwiązań dla Ciebie.